пʼятницю, 12 січня 2018 р.

План - конспект уроку природознавства

у 3 класі
Тема: Сонце – найпотужніше джерело енергії
Мета: формувати уявлення про роль Сонця в житті на планеті; довести, що Сонце — найголовніше джерело енергії на Землі; наголосити на необхідності економного використання природних ресурсів; розвивати уяву, мислення, фантазію учнів; фор­мувати інформаційно-комунікаційну компетентність, зв'язне мовлення; вихову­вати прагнення буги здоровим і сильним, піклуватися про планету.
Обладнання: демонстраційний матеріал — м'яка іграшка «Сонечко»; роздавальний матеріал — картка для роботи в групах «Кластер»; силуетні зображення сонечка; таблички для запису інформації, аудіозапис — пісня «Сонечко» для фізкультхвилинки, маски Фіксиків,презентація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. 1.Створення сприятливого психологічного комфорту. Вправа «Дидактичне коло».
(Учитель тримає в руках невеличку м’яку іграшку «Сонечка»)
Я всміхаюсь сонечку:
«Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику –
«Лийся, мов з відра!»
Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра.                                                                                               
- Я хочу подарувати вам урок – теплий, ясний, радісний, як це сонечко. Передайте його по колу і візьміть частку тепла.
- Які почуття у вас виникають, коли ви отримуєте подарунок?   (Приємні, радісні, вдячність…)
- Я хочу, щоб з таким настроєм ви отримали нові знання!
Діти сідають за парти.

 2. Підведення підсумків спостережень

2.1.Фенологічні спостереження «Синоптична служба»
-         Яка зараз пора року ?
-         Який місяць ?
-         Як листопад називали в давні часи?
-         Як змінилося положення Сонця?
(Сонце  знаходиться низько над землею і не нагріває її так, як в інші пори року. Рано темніє, бо дні короткі , а ночі довші.)
-         Яка ж погода сьогодні ?
Сонечко сьогодні нас (не) радує своїми промінчиками, тож, стан неба безхмарний (хмарний) ( змінної хмарності)
 Протягом дня опадів не спостерігається ( опади спостерігаються  у вигляді снігу, дощу)
Вітер сильний ( слабкий, )
І нарешті температура повітря сьогодні ……
 Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно, затишно і тепло.
І пам’ятайте: найважливіша погода у вашому домі! Всього найкращого!

                                                                                                                                      

2.2.Повідомлення Друга природи.
(прикмети)
3. Перевірка домашнього завдання
3.1. Гра « НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ»
1.     Для руху потрібна …(енергія).
2.     Прояв енергії – це …(сила).
3.     Щоб з’явилася енергія у тварин, людей, їм потрібна…(їжа).
4.     Теплова енергія – це…(вогонь).
5.     Найбільше паливних корисних копалин на земній кулі... (камяне вугілля)   
3. 2. Робота у рухливих парах
- Що таке енергія?
- Джерела енергії.

4. Вивчення нового матеріалу
4.1. Створення проблемної ситуації

4.1.1.Інсценізація.
Дім-Дімич: Мені задали розв’язати приклади , але так не хочеться думати. А навіщо думати, якщо є калькулятор…  Дивно, чому він не працює? Мабуть сіли батарейки. Фіксики! Допоможіть!                                                                                         
Сімка: Що Дім-Дімич, не можеш зрозуміти  куди батарейку вставляти! Хі –хі –хі!  Немає там ніякої батарейки.
Дім-Дімич: Як це немає? А звідкіля калькулятор електрику бере?
Нолик : Сьогодні ми спробуємо про це дізнатися і тобі розказати.

4.1.2.Загадка.
Світ обігріває,
Втоми не знає,
Посміхається в віконце,
А звуть його всі … (сонце)
4.3. Актуалізація опорних знань
4.3.1. Робота в малих групах. Вправа «Кластер»
- Запишіть що ви знаєте про сонце?

4.3.2.«Довідкове бюро» Повідомлення Фіксиків
        1. Люди рано зрозуміли, що Сонце — головне джерело усього життя на Землі,—           воно дає тепло і світло, а без Сонця на Землю приходить ніч та холод. Людина, як і вся природа, залежить від Сонця, без нього немає життя на Землі. Вірили, що на ніч Сон­це йде спочивати й лягає в море, звідки встає вранці викупане й свіже.
1.     А ще Сонце називали оком Божим, або обличчям Бога. Недарма в давні часи поклонялися Сонцю; як богу. Від Сонця залежить наш настрій і самопочуття. У сонячний день хочеться жити, навіть коли на душі сумно, у похмурий — і радість не в радість.
2.     Учені ж про Сонце дізналися такі факти. Сонце — найближча до нас зірка. Прийнято вважати, що Сонце жовтого або жовтога­рячого кольору, але насправді воно біле. Жовті тони Сонцю дає феномен під назвою «атмосферне розсіювання».
3.     Сонце обертається довкола центру нашої галактики, роблячи повний оберт кожні 225-250 мільйонів років.
4.     Світло проходить середню відстань від Землі до Сонця (150 мільйонів кілометрів) за  8 хвилин. Сонце має діаметр майже 1 392 000 км (приблизно у 109 разів більше за діаметр Землі).
4.3.3. Демонстрація «Кластерів»
4.4 . Гра  «Дешифрувальники»
Отже, допоможіть мені сформулювати тему сьогоднішнього уроку.
- Розшифруйте фразу і ви дізнаєтесь тему нашого уроку.
цеСон – понайнішетуж реджело егіїнер
(Сонце – найпотужніше джерело енергії)      
На уроці ми маємо довести, що Сонце – це найпотужніше джерело енергії, а також довідаєтесь, як  сонячна енергія впливає на живу і неживу природу. Не тільки, щоб отримати гарні бали, а й для того, щоб використовувати нові знання у реальному житті.                                                 

4.5. Девіз уроку:
Веди нас, сонечко, в політ –
Більше дізнаємось про світ.
 Ми діти світла, діти Сонця.

                                                                                                                            
5. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

5.1.Розповідь учителя
Потужну енергію мають і вітер, і вода, і Сонце. Уявіть собі, що ці джерела енергії засперечалися про те, яке з них найголовніше. Розсудіть їх, використовуючи метод «Прес».
Я вважаю, Сонце — головне в цьому списку.
Тому що, вітру, річки, горючих корисних копалин не було б, якби не було сонячного тепла і світла.
Наприклад, рух повітря, тобто вітер, виникає внаслідок нагрівання земної поверхні сонячними проміннями. Річка постійно поповнюється водою в процесі кругообігу води в природі, рушійною силою якого є Сонце.
Кам’яне вугілля, нафта, природний газ і торф утворилися з решток рослин, які у давні часи увібрали в себе енергію Сонця. Саме ця енергія вивільняється під час горіння корисних копалин.
Отже, від Сонця залежать всі інші джерела енергії на Землі.

5.2.Робота з підручником
- Як впливає Сонце на неживу природу ми дізнаємось за допомогою методу «Ажурна пилка». Спочатку ви будете працювати в домашніх групах, а потім в експертних. Опрацьовуючи свою частину навчального матеріалу, головні відомості треба буде занести в таблицю, а потім поділитися інформацією в експертних групах.

5.3.Усвідомлення прочитаного.
Завдання 1 у зошиті з друкованою основою.
Перевірка. Виставлення  +
5.4. Розповідь з елементами бесіди про вплив Сонячної енергії на живу природу
Щоб дізнатися, як Сонце впливає на живу природу, уявімо, що Сонце перестало випромінювати тепло й світло.
Без сонячного світла загинули б усі рослини. А не стало б рослин, не було б чим живитись тваринам і людям. Взимку, коли холодно і ночі довгі, рослини перестають рости, скидають листя, а деякі зовсім гинуть.
Рослини не вживають готової їжі, як тварини і люди. Вони виробляють собі їжу самі. Кухнею в якій готується для них їжа, є зелене листя. У ньому на світлі утворюються поживні речовини, якими й живиться рослина. Без сонячного світла рослини не можуть жити, за що їх і називають"дітьми Сонця".
Пересуватись з місця на місце рослини не можуть. Але все ж таки вони рухаються. Кімнатні рослини повертають листки до світла, як би їх розвертали..
-         Чи передається сонячна енергія тваринам і людям? Поміркуйте, як саме.
Сонячна енергія передається тваринам і людям, коли вони живляться рослинами. Цю енергію організми використовують для свого росту й розвитку.
Від сонячного тепла залежить температура тіла змій, жаб, черепах, які на холоді перестають рухатись.
Тому восени вони шукають собі схованки, аби перезимувати і дочекатися весни. Саме тоді вони знову починають рухатися.
Для птахів теж потрібно сонячне світло і тепло. Вони дуже бояться холоду. Це навіть гірше для пернатих, ніж голод. Ось тому багато птахів на зиму залишають наші краї. Під час перельотів птахи знаходять шлях за Сонцем.
5.5. Складання есе про Сонце
5.6 Вправа «Крісло автора»
6.Підсумок уроку
6. 1.Підсумкова бесіда
Діти зараз на дворі дуже холодно, але в нашому класі тепло, чому?(завдяки опаленню)
-А грає музика, працює комп’ютер, горить світло ? Так , молодці, це все завдяки електроенергії, але ви ви всі знаєте , що ії потрібно економно використовувати тому що  зберігати тепло набагато простіше і дешевше.
         А ось енергія Сонця безкоштовно потрапляє на Землю у великій кількості.
Людям варто більше використовувати сонячну енергію.
         Хто з вас знає приклади, де люди використовують замість електричної енергії сонячну? То яку енергію використовують у калькуляторах?
6.2. Перегляд відео «Дивовижна зірка – Сонце»
6.3. Вправа «Сонячний настрій»
        Візьміть паперові сонечка, прочитайте на звороті побажання.  (На зворотному б «сонечок» написано: «Посилаю вам свої промені з теплом і любов’ю, щоб усі діти були здоровими, сильними, розумними слухняними!» )
Домалюйте сонечко так, щоб показати свій настрій.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. с.67 давати відповіді на запитання
2. Знайти цікавинки про сонячні батареї, сонячні електростанції.































четвер, 30 березня 2017 р.

Уроки образотворчого мистецтва

Тема уроку: Промисловий дизайн як обличчя епохи. Конструювання та естетичне оформлення підставки для олівців і ручок.
Мета уроку: формувати ключові компетентності: підприємницьку компетентність:
здатність співвідносити власні економічні інтереси з наявними матеріальними, трудовими й природними ресурсами;
міжпредметну естетичну компетентність: виявлення естетичного ставлення до мистецтва, світу в різних сферах діяльності людини;
предметних мистецьких компетентностей:  закріплювати знання учнів про художнє обробляння предметного світу;  продовжити  знайомити  з поняттями « промисловий дизайн», «художнє конструювання»; формувати в школярів уміння естетично оформлювати предметний світ; розвивати образне, логічне, просторове мислення; продовжувати формувати вміння аналізувати, узагальнювати; навчати міркувати, стимулювати розвиток
допитливості; виховна: виховувати в учнів естетичну культуру, увагу, свідоме ставлення до художнього конструювання.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: для учителя – презентація «Промисловий дизайн», фотографії творів дизайну, матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи, для учнів - матеріали та інструменти: картонні трубочки, скотч, фарби, клей ПВА, ножиці, пензель для клею, клейонка, ємність для води, серветка для витирання рук і пензлів.
Хід уроку 1. Організаційний момент
1.1. Створення сприятливого психологічного комфорту
Налаштування на позитив: подивимося один на одного, посміхнемося та побажаємо всім унікальних робіт.
1.2. Перегляд відео «Прикрашаємо стіни по-новому»
- Як можна назвати таку діяльність людини?
2. Перевірка готовності до уроку.
3. Актуалізація опорних знань.
3.1.Продовжіть речення.
Творча діяльність людини, метою якої є формування гармонійного, предметного середовища – це …(дизайн).

Інтегрований урок




Тема. Ось-ось зима прилине.
Природознавство .  Презентація проекту «Як готуються до зими рослини»
Образотворче мистецтво. Наближається зима.
Мета: вчити  збирати  інформацію щодо  теми проекту; розвивати навички презентування знайденої інформації різними формами реалізації та естетичний смак ; спонукати дітей до творчої та пізнавальної активності ; ознайомити з поняттями «хроматичні», «ахроматичні кольори», навчити збагачувати палітру колірних відтінків; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
 Вид проекту за домінуючою діяльністю: дослідницько-інформаційний,
між предметний, середньої тривалості, груповий.